Medence elhelyezése és munkagödör kitűzése: A tervezés folyamán kiemelten fontos a jövendőbeli medence tulajdonosával történő alapos egyeztetés annak érdekében, hogy az esztétikai, műszaki és kényelmi szempontoknak megfelelően tökéletes helyre kerüljön a medence.

Munkagödör kialakítása: A munka során fontos szempont a munkagépek be- és kijutási pontjának biztosítása. Ha ez nem lehetséges, kézi erővel kell elvégezni a munkát. A földmunkagép-szakember részletes terveket kap a munkagödör szélességéről, mélységéről és hosszúságáról. Nagyon fontos a pontos méretek meghatározása annak érdekében, hogy később ne legyen szükség kézi erő alkalmazására.

Dupla vasszerelés: A szakszerű vasszerelés elengedhetetlen annak érdekében, hogy a betonozást követően a medence a víz súlyának okozta terhelést statikailag is elbírja. Az alapszerelés ebben a szakaszban történik meg, és beépítésre kerülnek a padlóürítők, padlóbefúvók és élményelemek.

Aljzatbeton elkészítése: Általában a medence méretétől függően 20 cm vastag aljzatbeton készül. Fontos, hogy ne legyenek szintkülönbségek, ezért a mérések lézeres technológiával történnek.

Az alapbeton síkossá történő elterítése után a száradási idő a szélsőséges időjárási viszonyoktól függően 7-10 nap.

Medence oldalfalainak építése: Az oldalfalak építéséhez lehet porotherm építőelemeket, zsalukövet vagy doka szerkezetépítést betonból használni. A falakat párhuzamosan kell kialakítani, a szögeknek pedig meg kell felelniük a terveknek. Az építés előtt a beépítőelemeket a megfelelő helyükre kell helyezni. Az oldalfalba beépítésre kerülnek a befúvók, lámpák, ellenáramoltatók és különböző élményelemek. Az oldalfal vas szerelése vízszintesen és függőlegesen is történik. A visszatöltendő beton kézi erővel készül el, ami lehetővé teszi a falak pontos elhelyezkedését.

Medence belső falazatának glettelése: A falak sima felületének kialakítása kritikus lépés, hiszen ez határozza meg a medence belső burkolatának végeredményét.

Medence gépészeti akna és puffer tartály kialakítása: Az elsődleges cél, hogy a tervezett és kiválasztott gépészeti elemek megfelelően helyezhetők el a technikai és kényelmi szempontoknak is megfelelően. Kiemelten fontos az akna vízszigetelése, hogy megakadályozza a párázást és a nedvességet. A szellőzés, elektromos csatlakozás, víz- és csatornabekötés és a fűtési rendszer kiépítése mindig elvégzésre kerül. Az akna betonfedlapjának kiöntése után a száradási idő az időjárási körülményektől függően 10-14 nap.

Medence gépészeti szerelés: Az összes fontos információ megtalálható a medence gépészeti oldalán.

Medence fóliázása: Az összes fontos információ megtalálható a medence fóliázási folyamatáról.

Föld visszatöltése: Miután a medence csövei az aknában vannak, megkezdődhet a föld visszatöltése.

Medence vízzel történő feltöltése: A fóliázás befejezése után következik a medence vízzel való feltöltése.

Körül járó burkolat kialakítása: A burkolat kiválasztását célszerű már a medence tervezésekor elvégezni. Nagyon fontos a megfelelő szintek betartása és a gépészeti akna fedlapjának kiválasztása, hogy előre meghatározhassuk a választott burkolat típusát és méreteit. A körüljáró burkolatként lehet választani WPC-t, mészkövet, térkövet és prémium műfüvet vagy pázsitot.

Milyen típusú medencéket építünk?

Klasszikus épített medence

Épített medence és teljes kivitelezése, fóliázással együtt 

Műanyag medence építése

Polipropilén műanyag medence gyártása és teljes kivitelezése a kezdetektől a végső felhasználásig

A medence típusok előnyei és hátrányai

Épített, fóliás medence

Előnyei:

  • – Bármilyen méret és forma elérhető
  • – Egy életre szól, nagyon tartós
  • – Felújítása a polipropilén medencékhez képest egyszerű
  • – Számos színben választható a fólia

Hátrányai:

  • – A kivitelezés időben több, mint a polipropilén medence elkészítése
  • – Költségesebb

Polipropilén (műanyag) medence

Előnyei:

  • – Költséghatékony
  • – Telepítése házilag is könnyen megoldható
  • – A kivitelezési ideje kevesebb, mint egy épített medencének

Hátrányai:

  • – Viszonylag kötött medence formák és méretek
  • – Nem olyan tartós, mint egy épített medence
  • – A medence kevesebb színben érhető el
  •  – A medence felújítása az épített medencéhez képest bonyolultabb és költségesebb

Medenceépítés házilag, lépésről lépésre

Amennyiben költséghatékony módon szeretné ön megvalósítani a medence építését, és rendelkezik ehhez erővel, kitartással és ügyességgel, az alábbiakban segítséget szeretnénk nyújtani önnek.

A házilagos medence építés fázisai:

• A tervezett terület előkészítése és kitűzése: A medence helyének alapos tervezése rendkívül fontos. Fontos, hogy a terület könnyen megközelíthető legyen, és figyelembe vegyük a gépészeti akna és külső lépcső elhelyezését is. Az területet simává kell tenni, és egyenletes talajra van szükség. Gyakran előfordul, hogy földfeltöltésre is szükség van. Ha ez sikerült, akkor faékra és zsinórra van szükségünk a kívánt medence méretének könnyű kijelöléséhez.

• Földmunka és munkagödör kiásása: Az kiásást kézi erővel is el lehet végezni, de ez rengeteg időt és munkát igényel. Sokkal egyszerűbb, ha bérelünk egy munkagépet, amely pár óra alatt elkészíti a munkagödröt a meghatározott méretek szerint. Fontos megjegyezni, hogy a kiásott földre még lehet szükségünk a medence elkészültéig, tehát csak akkor érdemes azt elszállíttatni. Érdemes megkérdezni a környező építkezéseket, hogy szükségük van-e a kitermelt földre a feltöltésükhöz, így elkerülhetjük az elszállítás költségeit.

• Aljzatbeton elkészítése: Az aljzatbeton vastagsága attól függ, hogy zsaluköves vagy polipropilén medencét szeretnénk telepíteni. A polipropilén medencéknél az alsó réteg 5 cm vastag sóderágy, amelyet egy 15 cm vastag vasalt aljzatbeton követ 8-as vashálóval. Az épített medencék esetében a sóderágy vastagsága 15 cm, és a vasalt aljzatbetonban két sorban 8-as vasháló szükséges. A betonozást érdemes szakemberre bízni, mivel az aljzatbetonnak egyenesnek és simának kell lennie. A csöveket és a szükséges elemeket még a betonozás előtt el kell helyezni!

• Pihentetés: Az aljzatnak pihennie kell 1 hétig.

• Oldalfalak elkészítése: Az épített medencéknél az oldalfalakat zsalukőből vagy a modern változatokból, például ThermoBlockból vagy porocell BigBlockból lehet készíteni, amelyek már biztosítják a hőszigetelést is. A zsalukövek közé vízszintesen két sorban helyezzünk el 8-as szálvasat, majd építőelemenként egyet függőlegesen. Amikor letettük a három sor építőelemet, betont kell önteni a zsalukőbe. A polipropilén medencék esetében a falakat földnedves betonnal kell visszatölteni, nem pedig földdel. A földnedves betont kézi erővel kell visszatölteni, miközben folyamatosan növeljük a vízszintet. Ha a visszatöltés gyorsabb, mint a vízszint emelkedése, akkor a medence falai beomolhatnak vagy hullámossá válhatnak.

• Belső falak vakolása: Az épített medencék belső falait simára kell vakolni, hogy ne legyenek kitüremkedések a bélésfólia alatt.

• Gépészeti szerelés és csővezetékek telepítése: Ez a medence legfontosabb része, ezért mindig szakemberre kell bízni a gépészeti szerelést!

• Fóliázás: A medence fóliázását is érdemes szakemberre bízni. Ez egy nagyon alapos és precíz munka. A bélésfólia adja meg a medence esztétikus megjelenését. A fóliázás hegesztéssel és ragasztással történik.

• Földfeltöltés: Amikor a gépészeti szerelés és a fóliázás is elkészült, földdel lehet visszatölteni a medence külső falát.

• Vízzel feltöltés: A legideálisabb, ha csapvízzel töltjük fel a medencét, és folyamatosan karbantartjuk ezt a vizet. A kútvíz tisztítása nehezebb és költségesebb lehet.

• Körüljáró burkolat kialakítása: A medence szélét műkővel, szegélykövekkel vagy más burkolóanyaggal burkolhatjuk. Járólapot, térkövet vagy akár műfüvet is használhatunk körüljáróként.